Browar Bielsko-Bialski SA (Bielitz-Bialaer Brauerei AG) został założony w 1875 r. przez fabrykanta urządzeń zgrzebnych Adolfa Mänhardta i piwowara Ferdynanda Wilhe lma Mähnela, kontynuując piwowarskie tradycje miasta sięgające roku 1521. Warzył i sprzedawał ponad 18 tys. hektolitrów piwa rocznie. Przewagę stanowiły piwa beczkowe, lecz znane i cenione były butelkowe specjały jak: Kaiser Bier (Cesarskie) czy znakomite Lager Bier Dunkel. W tamtych czasach browar był większy terytorialnie, jak obecnie i swymi granicami sięgał poniżej dzisiejszego pawilonu handlowego "Relax", do rezydencji jednego z właścicieli browaru do dzisiejszego domu na Browarnej nr 17. Na terenie browaru znajdowała się także wytwórnia znakomitych likierów, która stanowiła odrębną produkcję. Po 1918 r. nie zmieniło się nicz oprócz nazwy, która brzmiała teraz Bielsko-Bialski Browar Akcyjny SA. Ze względu na trudne warunki finansowe po II wojnie światowej planowano zamknięcie browaru, jednak udało się go uratować. Po różnych kolejach losu, organizacyjnie browar w r. 1956 podporządkowano Żywieckim Zakładom Piwowarsko-Słodowniczym. Po wojnie produkowano w Bielsku-Białej głównie piwa beczkowe. Z butelkowych znane na lokalnym rynku były: Bielskie, Beskidzkie, Jubileuszowe. W ostatnich latach istnienia browaru produkowano tu znane piwa żywieckie jak: Pilsko, Pils, Euro Specjal i Brackie. W 1990 r. browar wszedł w skład Żywieckich Zakładów Piwowarskich SA. Sześć lat później, 21 października 1996 r. zarząd spółki zdecydował o likwidacji browaru Bielsko. Jako powód podano nieopłacalność produkcji (względy ekonomiczne) i zły stan techniczny browaru. Tak więc po 121 latach uległ likwidacji sędziwy zabytkowy browar - przeżył dwie wojny, komunizm, zabiła go kapitalistyczna rzeczywistość. Niestety, przez następne lat opuszczony pozostawiony złodziejom i menelom stał się ruiną. I choć pojawiło się już kilka pomysłów na adaptację tego zabytku neorenesansowej architektury - muzeum, centrum handlowe itp. - niszczeje on dalej....


ŹródłoPlener z 03.04.2010 z udziałem: Her Burczyk, Myszograf, Marzar
Plener z 09.10.2010 z udziałem: Myszograf, Frustra

Nick:Komentarze:

09.11.2010, 23:55 :: 178.73.63.96
Dzz
!!! Miodne foty warte leżakowania


:Strona główna:
Miejsca odwiedzone

Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu
Biurowiec
Browar
Browar Przybysławice
Cementownia Grodziec
Cementownia Szczakowa
EC Szombierki
Elewatory Zbożowe
Energetyk
Fliegerhorst Neudorf O/S
Herbapol
Huta Laura
Huta Szkła "Kara"
Huta Szkła
Huta Uthemann
Izolacja
Koksownia Kościuszko
Komisariat policji
Kozubnik
KWK
KWK Gliwice
KWK Jowisz
KWK Kleofas
KWK Paryż
KWK Rozbark
KWK Sosnowiec
KWK Thorez
Liban
Lokomotywownia
Magazyny wojskowe
Metalchem
NZC
Organika
OŻK
Papiernia Pabianice
Papiernia Kalety
Politex
Prefabet Kraków
Przędzalnia czesankowa "Wełnopol"
Siarkopol
Szamotownia
Szpital psychiatryczny
Szpital Stalownik
Stary w Chrzanowie
Szpital w Nowym Targu
Walcownia
Wielkie Piece
Wieże ciśnień
Więzienie
Zakłady chemiczne
Zakład Przerobu Tworzyw Sztucznych
Zakłady włókien chemicznych "Wistom"

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.